Αρχική σελίδα Ανακοινώσεις Ενημερωτικό Σημείωμα προς Γονείς

Ανώγεια, 1/12/2011

ΠΡΟΣ: Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας επιθυμεί, με την παρούσα ενημερωτική επιστολή, να σας ενημερώσει: α) για τους κανόνες που διέπουν τη φοίτηση των μαθητών/τριων και τη δικαιολόγηση των απουσιών, β) για τις ώρες που θα μπορείτε να συναντάτε, σε εβδομαδιαία βάση, τους καθηγητές και τις καθηγήτριες των παιδιών σας .

Α. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

1) Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

α. το σύνολο των απουσιών είναι 64 ή λιγότερες,

β. το σύνολο των απουσιών είναι 114 ή λιγότερες, εκ των οποίων οι  αδικαιολόγητες είναι λιγότερες ή ίσες του 64,

γ. το σύνολο των απουσιών είναι μικρότερο ή ίσο του 164 εκ των οποίων οι αδικαιολόγητες είναι 64 ή λιγότερες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, γίνονται δεκτοί στις γραπτές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις του Ιουνίου.

2) Ελλιπής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

α. το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 114 αλλά όχι τις 164, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες,

β. το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 164 αλλά όχι τις 214, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ελλιπής, παραπέμπονται σε ολική εξέταση τον Σεπτέμβριο.

3) Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση σε κάθε άλλη περίπτωση.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής, υποχρεώνονται να φοιτήσουν στην ίδια τάξη.

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

1) Για τη δικαιολόγηση απουσιών μέχρι και 2 ημερών για σοβαρό οικογενειακό ρόλο ή για ασθένεια, αρκεί ενυπόγραφο σημείωμα του κηδεμόνα που ο ίδιος προσκομίζει στο σχολείο, εντός δέκα εργάσιμων ημερών μετά την επάνοδο του μαθητή. Με τον τρόπο αυτό ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες δέκα ημερών το πολύ για όλο το σχολικό έτος. Σχετικό έντυπο δικαιολόγησης απουσιών χορηγεί το σχολείο.

2) Για τη δικαιολόγηση απουσιών που είναι περισσότερες των 2 ημερών και οφείλονται σε λόγους υγείας, ο κηδεμόνας προσκομίζει στο σχολείο, εντός δέκα εργάσιμων ημερών μετά την επάνοδο του μαθητή, ιατρική γνωμάτευση που να πιστοποιεί την ασθένεια.

3) Ο κηδεμόνας του μαθητή οφείλει να προσέρχεται τακτικά στο σχολείο για να ενημερώνεται υπεύθυνα για τη φοίτηση του μαθητή. Ο υπεύθυνος σύμβουλος καθηγητής του τμήματος του μαθητή ενημερώνει με επιστολή τον κηδεμόνα κάθε μήνα, όταν ο μαθητής έχει υπερβεί τον αριθμό των 30 απουσιών.

4) Ο σύλλογος διδασκόντων επισημαίνει ότι για την καλύτερη φοίτηση και απόδοση των μαθητών είναι αναγκαία η στενή συνεργασία σχολείου και γονέων, την οποία και αναμένει.

Γ. ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Ανωγειανάκη Γεωργία

Μουσικής

Δευτέρα 5η , Παρασκευή 5η

(ή οποιαδήποτε άλλη ώρα κατόπιν ραντεβού)

Ε. ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ? ΩΡΕΣ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΩΝ

1η Ώρα

2η Ώρα

3η Ώρα

4η Ώρα

5η Ώρα

6η Ώρα

7η Ώρα

ΣΤ. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

1. Όλοι οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο μέχρι τις 8: 15! Μετά κλείνει η πόρτα.
  2. Δεν επιτρέπεται η καταστροφή του εξοπλισμού του σχολείου, διότι είναι περιουσία του Δημοσίου. Οποιαδήποτε ζημιά προκαλούν οι μαθητές , θα πληρώνεται από τους ίδιους.
  3. Απαγορεύεται η υπερπήδηση της περίφραξης για λόγους ασφαλείας και για τον ίδιο λόγο η πόρτα θα παραμένει κλειδωμένη.
  4. Απαγορεύεται η κατοχή και η χρήση κινητού τηλεφώνου στο χώρο του σχολείου.
  5. Στις πέντε ωριαίες απομακρύνσεις, ο μαθητής θα αποβάλλεται μια ημέρα από το σχολείο.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΩΓΕΙΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011 - 2012

Ταχ. Δ/νση :Ανώγεια Μυλοποτάμου, Τ.Κ. 74051

Πληροφορίες : Δήμητρα Στασινού

Τηλέφωνο : 28340 ? 31331

Φαξ : 28340 ? 31467

e-mail : mail@gym-anogeion.reth.sch.gr

Ανώγεια, 1/12/2011

ΠΡΟΣ: Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Α. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

1) Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

• το σύνολο των απουσιών είναι 64 ή λιγότερες,

• το σύνολο των απουσιών είναι 114 ή λιγότερες, εκ των οποίων οι  αδικαιολόγητες είναι λιγότερες ή ίσες του 64,

• το σύνολο των απουσιών είναι μικρότερο ή ίσο του 164 εκ των οποίων οι αδικαιολόγητες είναι 64 ή λιγότερες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

2) Ελλιπής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

• το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 114 αλλά όχι τις 164, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες,

• το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 164 αλλά όχι τις 214, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

3) Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση σε κάθε άλλη περίπτωση.

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

Ανωγειανάκη Γεωργία

Μουσικής

Δευτέρα 5η , Παρασκευή 5η

(ή οποιαδήποτε άλλη ώρα κατόπιν ραντεβού)

Ε. ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ? ΩΡΕΣ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΩΝ

1η Ώρα

2η Ώρα

3η Ώρα

4η Ώρα

5η Ώρα

6η Ώρα

7η Ώρα

ΣΤ. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

4. Απαγορεύεται η κατοχή και η χρήση κινητού τηλεφώνου στο χώρο του σχολείου.

5. Στις πέντε ωριαίες απομακρύνσεις, ο μαθητής θα αποβάλλεται μια ημέρα

από το σχολείο.