Αρχική σελίδα Ενημέρωση Χαρακτηρισμός Φοίτησης

Χαρακτηρισμός Φοίτησης

1) Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

1. το σύνολο των απουσιών είναι 64 ή λιγότερες,
  2. το σύνολο των απουσιών είναι 114 ή λιγότερες, εκ των οποίων οι  αδικαιολόγητες είναι λιγότερες ή ίσες του 64,
  3. το σύνολο των απουσιών είναι μικρότερο ή ίσο του 164 εκ των οποίων οι αδικαιολόγητες είναι 64 ή λιγότερες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, γίνονται δεκτοί στις γραπτές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις του Ιουνίου.

2) Ελλιπής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν :

1. το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 114 αλλά όχι τις 164, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες,
  2. το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 164 αλλά όχι τις 214, από τις οποίες οι άνω των 64 είναι δικαιολογημένες και ο μέσος όρος της βαθμολογίας των τριών τριμήνων είναι  τουλάχιστον 14,5 και η διαγωγή κοσμιότατη.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ελλιπής, παραπέμπονται σε ολική εξέταση τον Σεπτέμβριο.

3) Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση σε κάθε άλλη περίπτωση.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής, υποχρεώνονται να φοιτήσουν στην ίδια τάξη.